iletisim

Bize

Ulaşın

850

450

11

00

logo-mini
temiz hava, doğa ile baş başa, gün batımı, manzara, doğa manzarası

Şehirden Uzak Doğaya Yakın Yaşam Alanı

Paylaş

Şehirden Uzak Doğaya Yakın Yaşam Alanı

Modern hayatın olumlu tarafları olduğu gibi olumsuz tarafları da bulunmaktadır. İnsan yaşamını kolaylaştırmak amacı ile geliştirilen birçok teknoloji, kentleşme ve yapılanma gibi durumlar bir bakıma yok edici unsurlar da olabilmektedir. İnsan varoluşu gereği, doğa ile bağlantı halindedir. Ve birçok araştırma gösterir ki, insan doğadan ne kadar uzaklaşırsa mekanikleşmeye o kadar yakınlaşır.

ŞEHİRLEŞME ve İNSAN

kalabalık şehir hayatı, nüfus yoğunluğu, şehirleşme

İnsanoğlu, tarih sahnesine çıkışından itibaren sürekli doğa ile savaş içerisindedir. Başlattığı bu savaş, başlarda yalnızca hayatta kalma iç güdüsü iken şimdilerde otorite kurmak amacı ile gerçekleştirilmektedir. Modern yapılaşmanın ortaya çıkması ile birlikte, insanların doğaya karşı olan tutumu da olumsuz bir hal almaya başlamıştır. Kırsaldan uzaklaşmak ve kırsala yakın olmak kavramları arasında sıkışan modern insan, kentsel dönüşüm projeleri ile geçmişte almış olduğu yanlış kararları telafi çabasındadır.

Kırda, yaşamın ritmi ve duyusal zihin hayal gücü çok daha yavaş, çok daha alışılmış ve çok daha düzgün akar.”   Georg Simmel

Doğaya yakın bir yaşamı bu şekilde ifade etmektedir ünlü Alman Filozof Simmel, metropolde yaşamın birey üzerindeki psikolojik etkisini açıkladığı “Bireysellik ve Kültür” adlı eserinde. Kentlerde oluşan düzenin bireyin psikolojisinde yarattığı olumsuzlukları ele aldığı eserinde, doğaya yakın bir yaşamın ruhsal ve zihinsel açıdan etkilerini değerlendirmiştir.

DOĞAYA ÖZLEM ARTIYOR

doğa manzarası, güzel manzara, yeşil alanlar

Şehir hayatı; gürültü ve hava kirliliği, kalabalık nüfusu, trafik sorunu gibi birçok olumsuz etken sebebiyle insanların uzaklaşmak istediği bir noktaya geldi. Bunun için ufak kırsal kaçamakları yapılabilse de, şehirde oluşturulan ve günlük hayatın devam ettirilmesini sağlayan alışkanlıklardan dolayı da dönmek zorunluluğu bulunmakta.

İşte tüm bu araştırmaların ışığında, günümüzün bu büyük sorununa cevap niteliğinde konut projeleri geliştirilmektedir. Büyük şehirlerin karmaşasından ve gürültüsünden uzakta fakat rutin hayata da devam edebilecek imkanlarla bir yaşam tarzı mümkün. Kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirilmesi ile birlikte, insanların özlemini duyduğu modern ama doğaya yakın konutlar inşa edilmektedir.

NEDEN DOĞAYA YAKIN YERLERDE YAŞAMALIYIZ?

Herkesin sebebi belki aynı belki de birbirinden tamamen farklıdır. Sizin için hazırladığımız maddelerde, genel bir değerlendirme ile elde edilen sonuçları aktaracağız.

                Az Gürültü

gürültü, gürültü kirliliği, kulaklarını tıkayan insan, duyma güçlüğü

Şehir hayatının şüphesiz en çok şikayet edilen durumlarından biri de; gürültüdür. Doğaya yakın bölgelerde, gürültü kirliliğinin bulunmaması tercih sebepleri sıralamasında üst sıralardadır. İnsanların zihinsel yorgunluklarında birincil sebep olan gürültü, doğaya kaçmak için başlı başına yeterli bir sebeptir.

                Temiz Hava

temiz hava, doğa ile baş başa, gün batımı, manzara, doğa manzarası

Şehirleşmenin en olumsuz yönlerinden biri de hava kirliliğidir. Sanayi bölgelerinin artması, çarpık kentleşme ve trafiğin artması gibi etkenler hava kirliliğinin başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Kırsal alanlarda ise temiz hava ve yaşanabilir alanların geniş olması, yaşam alanı olarak benimsenmesini daha cazip hale getirmektedir.

                Stresten Uzak

stresli yaşam, stres, stresli çalışma hayatı, masa başı işler

Modern zaman hastalığı olarak nitelendirilebilen stres, birçok ciddi rahatsızlığın da temelini oluşturmaktadır. Strese neden olan sebeplerden biri de şehir yaşamıdır ne yazık ki. Şehir karmaşasının insanı her geçen gün mekanik hale getirmesi ve duyguların bastırılması stresi tetiklemektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi insan varoluşu gereği doğaya yakın olmalıdır. Doğaya yakın yaşam alanlarında bu sebeple stres unsurları bulunmaz.

                Sağlıklı Bir Yaşam

sağlıklı yaşam, spor yapan kadın, doğada spor yapan insan

Tüm şartların insan yaşamına elverişli olması ve en önemlisi stresten uzak bir hayatın mümkün olması, sağlıklı bir yaşamın anahtarıdır. Doğaya yakın yaşam alanlarında, insanların zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı yaşamaları mümkündür.

                Çocuklar için Uygun Yaşam Alanı

çocuklar için uygun yaşam alanı, yeşil alan, mutlu çocuklar

Her ebeveynin ortak kaygısı çocuklarının sağlıklı ve mutlu olmasıdır. Onların zihinsel ve fiziksel gelişimleri için olumlu şeyleri tercih etmek önceliklidir her zaman. Şehirleşmenin olumsuz yönlerinden olan yeşil alan eksikliği, çocuklar için oldukça kötü bir hayat deneyimidir. Belirli yaşam standartları gereği nadiren doğa ile iç içe olabilen çocuklar, stresi henüz küçük yaşta iken tecrübe etmek zorunda kalırlar.

Bu sebepledir ki, kırsal alanlarda yaşam tecrübesi özellikle çocukların sağlığı için daha iyidir. Temiz hava, geniş oyun alanları ve güvenilir bir çevrede büyümeleri sağlıklı bir toplumun da temelini oluşturur.

 

Ankara İncek bölgesinde başlatılan Veb Tower projesi, yukarıda bahsi geçen durumlar göz önünde bulundurularak hayata geçirilmiştir. Uzun yıllardır şehir hayatı ile boğuşan insanların, yaşam kalitesini artırmaya yönelik bir alan oluşturulmuştur. Her hayat tarzına uygun nitelikte inşa edilen konutlar sayesinde, insanlar nefes alabilecekleri ve huzur bulabilecekleri bir yere sahip olabilecekler.


Comments are closed.