iletisim

Bize

Ulaşın

850

450

11

00

logo-mini
ev-dekorasyon-fikirleri-5

Ev Dekorasyonuna Dair Önemli Bilgiler

Paylaş

Ev Dekorasyonuna Dair Önemli Bilgiler

Ev dekorasyonunda belirli kurallar olduğu iddia edilse de, aslında temelde olay yaşam tarzını ve zevkleri yansıtmaktır. Kültürel etkiler, yaşam biçimi, alışkanlıklar, konfor gibi etkenler ev dekorasyonunu belirler. İnsanlar ihtiyaç için belirledikleri ev eşyalarını ve yaşam alanlarını zamanla kişisel zevkleri için bir kıstas olarak belirlemeye başlamışlardır.

Günümüzde dekorasyon başlı başına bir sektör, dekoratörlük de bir meslek tanımı haline gelmiştir. Bu durumun ortaya çıkmasındaki en büyük etken popüler kültürdür. İç mimarlık tanımından dekoratörlük tanımına geçiş bu kültürün etkileri oluşmuştur. İç mimari tasarımlar da artık kendi içinde çeşitli dallara ayrılmaya başlamıştır. Hatta ev dekorasyonu ile iş bazında ilgilenen kişiler, hobi olarak başladıkları şeyi meslek haline getirmişlerdir.

Tüm bu bilgileri göz önünde bulundurduğumuzda, ev dekorasyonu konusunda birçok farklı bakış açısı elde etmiş bulunuyoruz. Fakat başta da belirttiğimiz gibi, ev dekorasyonu temelde yaşam tarzını ve zevkleri yansıtmaktır. “Kendin Yap” akımının ortaya çıkması ile birlikte, insanlar ev dekorasyonu konusunda dışarıdan bir bakışa ihtiyaç duymadan kendi ev dekorlarını kendileri yapmaya başladılar.

Siz de yeni bir ev ve yeni bir yaşam tarzı düşünüyor fakat bu işi kimselere bırakmak istemiyorsanız, sizin için hazırladığımız ev dekorasyonuna dair önemli bilgilere göz atabilirsiniz;

Evinizi Dekore Etmeden Önce Kendinizi Tanıyın

ev boyama, duvar boyası, ev dekorasyon fikirleri

Çok kesin bir yargı ile başladık, fakat unutmayınız ki eviniz sizi yansıtan alandır. Bunun için öncelik, ev dekorasyonunda neleri sevip sevmediğinizi, nasıl bir yaşam alanı istediğinizi, rahat edebilmek için nelere ihtiyaç duyduğunuzu belirleyebilmektedir. Kısacası kendinizi yeniden tanımanızdır.

Birçok insan belli durumlar olgunlaşmadan, aslında neyi sevip sevmediğinin farkında olamamaktadır. Bu sebeple değişim süreçleri kişisel gelişimde kilit noktayı oluşturur. Değişim süreçleri her insanda farklı zamanlara tekabül etmektedir. Bazıları için bu süreç yükseköğrenim sırasında ortaya çıkarken, bazıları için evlilikte fark edilen durumlar olurken, kimileri için de şehir değişikliği gibi durumlar farkındalık kazanmalarını sağlayabilmektedir.

Ev sahibi olmak ya da tek başınıza bir konutta yaşamaya başlamanız da bir çeşit değişim sürecidir. Bu sebepledir ki, ev dekorasyonu sadece evinizi değil sizi de değiştirecek bir adımdır.

Bütçenizi Belirleyin

ev dekorasyonu için bütçe belirleme

Bir aileye sahip olabilirsiniz ya da tek başınıza bir yaşam alanı oluşturuyor da olabilirsiniz. Her ne şekilde olursa olsun, ev dekorasyonuna başlamadan önce etraflıca bir bütçe planı yapmalısınız. Bu planlama, alacağınız ürünleri netleştirebilmenize yardımcı olur. Aylık geliriniz ve giderlerinizi dengede tutabilecek bir planlama, hem maddi hem de manevi açıdan sizin rahat etmenizi sağlar. Ev dekorasyonunda da asıl amaç rahatlık değil midir zaten?

Eğer tüm evi dekore etmeye bütçeniz el vermiyorsa, parça parça dekorasyonlarla işe koyulabilirsiniz. Söz gelimi ilk ay oturma odası dekorasyonu için bütçe belirleyip, ikinci ay için de mutfak dekorasyonuna geçebilirsiniz. Evinizin dekorasyonu hem zevk hem de ihtiyaçlarınızı karşılayacağı için öncelik sıralamanızı da buna göre yapabilirsiniz.

 Evinizin Mimari Çizimi Üzerinde Denemeler Yapın

ev dekorasyonu için kat planı

Mevcut bir mimari planınız yoksa bile kabataslak bir çizim de işinizi görecektir. Amaç her açıdan ev dekorasyonunun uyumlu olmasıdır. Evinizin duvarları, oda büyüklükleri hatta kapı genişliklerini bile göz önünde bulundurmanız önemlidir. Bu sayede hem kullanışlı hem de dekoratif bir eve sahip olabilirsiniz.

Durumu örneklendirecek olursak; Kare planlı bir oda için, köşe takımları, simetrik koltuk dizimi, yuvarlak kahve sehpaları her zaman daha hoş bir dekorasyon sağlayacaktır.

Sizi Yansıtacak ve Rahatlatacak Renk Paleti Belirleyin

renk paleti, ev dekorasyonunda renk seçimi

Renklerin psikolojik etkileri birçok araştırmaya konu olmuş ve doğruluğu da kanıtlanmıştır. İnsanların renk seçimlerinde ruh halleri etkili olurken, bulundukları ortamın renkleri de aynı şekilde ruh halini etkilemektedir. Yaşanılan alanlarda renk seçimi de ev dekorasyonunda en önemli basamaklardan biridir.

İlk maddemizde de belirttiğimiz gibi, ev dekorasyonu yapmadan önce kendinizi tanımanız çok önemlidir. Sadece moda olduğu için ya da belli bir kültüre ait olduğu için seçeceğiniz renkler, sizin kötü etkilenmenize neden olacaktır. Önemli olan yaşam alanınızda rahatlayabilmeniz ve bir o kadar da hayata karşı motive olabilmenizdir.

Örnek verecek olursak; Yatak odası dekorasyonu için seçeceğiniz sıcak renkler, sizin gergin hissetmenize ve hatta motivasyonunuzun düşmesine neden olacaktır. Sizi yansıtacak renk paletini belirlerken, rahatlatıcı tonları tercih etmeniz ve size mutluluk veren objelerde bunları kullanmanız önemlidir.

Duvar boyaması için de renklerde daha yumuşak ve açık tonları seçmenizi tavsiye ediyoruz. Böylece eşyalarınızda kullandığınız renklerle karmaşa yaratmadan daha düzenli bir görünüm elde edebilirsiniz.

Eşyalarınızı Seçerken Yatırım Yaptığınızı Düşünün

mavi renk koltuk takımı, ev dekorasyonu için eşya seçimi

Ev eşyalarınızı seçerken, konforlu, kullanışlı ve şık olması adımlarını izleyebilirsiniz. Fakat önceliğiniz kesinlikle konfor ve kullanış olmalıdır. Şık bir eşya rahat ya da kullanışlı olmayabilir. Bu da eşyanın uzun ömürlü olmasını etkiler.

Önceliğinizi belirledikten sonra, ev dekorasyonuna uygun renk ve şekil tercihini de yapabilirsiniz. Daha sade tasarımlara sahip eşyalar, evinizin ferah görünmesine yardımcı olacaktır.

Her Şeyin Ölçümlemesini Yapın

mutfak dekorasyonu için fikirler

Evinizin kaç metre kare oluşu, eşyalarınızın büyüklüğü, kullanacağınız dekoratif ürünler. Evet, en ufak ayrıntıyı dahi ölçümlemeniz ev dekorasyonunda önemlidir. Bu sayede küçük bir alanı daha geniş ve ferah gösterebilir, elinizde olan ve kullandığınız eşyaları da istediğiniz şekilde konumlandırabilirsiniz.

Matematiksel veriler her zaman daha kesin sonuçlar almanızı sağlar. Eşyaların ve evin ebatlarında dengesizlik olması sizi her açıdan zor duruma sokacağı için önceden tedbirli davranmanız faydanıza olacaktır.

Sadece Kendiniz için Dekorasyon Yapın

yatak odası dekorasyon fikirleri

Ne kadar sosyal biri olursanız olun, evinizde siz yaşayacaksınız. Misafirleriniz için bir dekorasyon yapmak yerine kendiniz için yapmanız bu yüzden önemlidir. Bahsettiğimiz tüm maddelerde tercih ve öncelik size aittir. Bir ev için gerekli olan en önemli şey sadece huzurdur.

Dilediğiniz şekilde dekore edebileceğiniz evler belki de burada!  Veb Tower konutlarına göz atmak isteyebilirsiniz.


Leave a Comment